logo aaa
logol
thumbnail
Zmarł prof. Mieczysław Porębski

Z ogromnym żalem informujemy, że w wieku 91 lat zmarł prof. Mieczysław Porębski – wybitny krytyk, teoretyk i historyk sztuki. Dla Gdyni jednak to także tegoroczny Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (specjalna Nagroda Osobna) – z czego miasto pozostanie dumne na zawsze.

Urodził się 31 marca 1921 r. w Gnieźnie. W 1938 r. rozpoczął studia historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbeschule) w Krakowie, gdzie spotkał artystów stanowiących trzon późniejszej Grupy Krakowskiej. Towarzyszył im później swą działalnością krytyczną przez następne pół wieku. Współpracował z podziemnym teatrem Tadeusza Kantora, uczestniczył w premierze „Balladyny”. W 1944 r. został aresztowany za działalność konspiracyjną. Przez resztę wojny więziony był w obozach koncentracyjnych Gross-Rosen i Sachsenhausen.

 

Po wojnie ukończył studia. W latach 1950-69 był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1952-1957 redagował „Przegląd Artystyczny”. W 1970 r. wrócił do Krakowa, gdzie objął katedrę historii sztuki nowoczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Cztery lata później został kuratorem w Muzeum Narodowym w Krakowie, był współtwórcą ekspozycji sztuki polskiej XIX i XX wieku w Sukiennicach.

 

Na XXVIII Biennale w Wenecji w 1956 r. otrzymał międzynarodową nagrodę krytyki. Zajmował się głównie sztuką XIX i XX wieku oraz teorią sztuki.

 

W kwietniu 2011 r. podczas uroczystości jubileuszowej z okazji 90. urodzin otrzymał z rąk wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria.

 

Jedną z wystaw stałych prezentowanych w MOCAK-u – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest Biblioteka Profesora Mieczysława Porębskiego. W zaaranżowanym gabinecie można zobaczyć prace, które Porębski dostawał od zaprzyjaźnionych artystów, a także skorzystać z jego księgozbioru.

 

(informacja za www.wyborcza.pl)


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia