logo aaa
logol
thumbnail
Żegnamy Panią Profesor

Z głębokim żalem żegnamy Panią Profesor Alinę Brodzką-Wald, członka Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia w latach 2006 – 2008.

 

19 marca 2011 roku zmarła prof. dr hab. Alina Brodzka-Wald, która współtworzyła początki Nagrody Literackiej Gdynia jako Juror trzech pierwszych edycji tej nagrody.

 

Wybitna  historyk i teoretyk literatury, pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Profesor Brodzka-Wald nie wierzyła w proroctwo końca ery czytania: „Mam niebywałe szczęście – mówiła – wciąż spotykać ludzi, którzy czytają ponad wszelką możliwość. I to zarówno z bardzo inteligenckich domów, jak i z takich, w których jeśli poprzednie pokolenie czytało choćby gazetę, to bardzo dobrze”. Nie potrafiła wyrzucać książek. Uważała, że książka to partner w życiu. Zawsze będziemy pamiętać dobroć i serdeczność Pani Profesor. Potwierdzeniem Jej wyjątkowej osoby jest choćby ten, poniższy fragment jednego z Jej ostatnich wywiadów.

 

————————-

Tygodnik „Polityka”, nr 46/10

 

Ewa Wilk: – Skąd w pani ta niezmącona przychylność do świata? Gotowość do przejścia z całym światem na ty?

 

Alina Brodzka-Wald: – Bo ja się uważam za dziecko szczęścia. Ha, staruszkę szczęścia w tej chwili. Lubię ludzi, lubię żyć, lubię się uśmiechać. Uśmiech to jest moja pierwsza czynność poranna. Staram się nie budzić z obrzydzeniem.

 

Do czego jest ten pierwszy uśmiech?

 

Do dnia, do ludzi. Po prostu buntuję się przeciwko temu, żeby traktować życie jako egzystencjalny dramat. Poza tragicznymi ostatecznościami. A tu akurat mam skalę porównawczą. Myślę, że jesteśmy mistrzami w obrzydzaniu sobie życia. Więc ja w życiu przyjacielskim, życiu między znajomymi, a nawet między nieznajomymi, się uśmiecham. To nie jest żadna ideologia, to jest wrodzone.

 

I tragiczne ostateczności wrodzonego uśmiechu nie gaszą?

 

Jeżeli się ocaleje spod bomb, to potem wydaje się człowiekowi, że każdy dzień jest podarowany. Z całej naszej kamienicy we wrześniu 1939 r. ocalała jedna mała piwniczka, 14 osób. Moje życie składało się z wielu okoliczności, w których dane mi było ocaleć. W końcu rodzi się w człowieku poczucie wdzięczności, że jest życie, że jest dziś.

 

———————–
Więcej pod adresem:

http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/artykuly/1510332,1,o-ludzkiej-egzystencji-rozmowa-z-prof-alina-brodzka-wald.read


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia