logo aaa
logol
thumbnail
Zbliżają się gdyńskie „Literaturomanie 2013″

Już za 2 tygodnie rozpocznie się szósty Festiwal „Literaturomanie” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia, który tradycyjnie poprzedza coroczne wręczenie laurów. Na kilka dni gościnne mury Teatru Miejskiego w Gdyni staną się literackim centrum Trójmiasta pełnym interesujących gości dla miłośników najróżniejszej literatury.

 

Główną osią imprezy niezmiennie pozostają spotkania z autorami książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Kategorię „poezja” poprowadzi Zofia Król (dwutygodnik.com), „prozę” Dorota Gacek („Dwójka” Polskie Radio), a „eseistykę” Grzegorz Jankowicz (Tygodnik Powszechny). Swój udział zapowiedziała większość z czternaściorga nominowanych. – Nie zabraknie również gości specjalnych. Zapraszamy m.in. na spotkania autorskie naszej podwójnej laureatki Justyny Bargielskiej, a także jurora Nagrody Literackiej Gdynia, ubiegłorocznego zdobywcy Nike Marka Bieńczyka – zachęca dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Violetta Trella.

 

Justyna Bargielska podjęła się także, wraz z krytykiem Jerzym Borowczykiem, poprowadzenia dwudniowych warsztatów prozatorskich dla ośmioosobowej grupy wybranej z wcześniejszych zgłoszeń. Wyjątkowo zapowiadają się ponadto koncerty, które będą miały charakter stricte literacki. Babu Król, czyli zespół składający się z dwóch muzyków na co dzień funkcjonujących w ramach legendarnego już POGODNO. Jacek „Budyń” Szymkiewicz oraz Piotr Piasecki powołali w 2012 roku do życia unikalny projekt. Owocem ich współpracy jest album zatytułowany „STED”, który oddaje hołd znakomitej poezji Edwarda Stachury. Muzycy, jak sami o swoich utworach mówią, wydobyli jego wiersze spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrali płytę mocną, magiczną, motoryczną, poezję śpiewaną w anturażu alternatywnej muzyki. Drugi z występów to już doskonale znane na trójmiejskiej scenie Kiev Office z utworami z epki „Miłosz Cię kocha”. Właśnie wychodzi reedycja tego materiału poszerzona o bonusowe niepublikowane nagrania. – Oczywiście wstęp na koncerty i wszelkie spotkania jest wolny – dodaje dyrektor Trella.

 

Program „Literaturomanii” przewiduje również bardzo ciekawą pozycję dla zwolenników literatury faktu. Przyjmie ona formułę dyskusji na dwa głosy. Dlaczego potrzebujemy reportażu? To pytanie będzie punktem wyjścia do rozmowy Filipa Springera z Wojciechem Jagielskim. Zwieńczeniem Dni Nagrody Literackiej Gdynia jest jak zawsze ogłoszenie jej laureatów. Uroczysta gala zaplanowana jest na 22 czerwca, godz. 17:30 (transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk).

 

 

PROGRAM FESTIWALU „LITERATUROMANIE” 2013

20 – 22 CZERWCA 2013 r.
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

 
Stałe punkty programu (czwartek i piątek):
- wystawa fotograficzna NLG
- stoisko księgarniane
- archiwum Dodatku Literackiego Gdyni
- „Kiermasz Literaturomaniaka” (książka używana)

 
Gospodarz festiwalu: Michał Chaciński (TVP Kultura)

 

 

Czwartek – 20 czerwca

 

9:00 – 18:00 Warsztaty prozatorskie – Justyna Bargielska
Zajęcia w gronie 8 osób wybranych na podstawie przesłanych prac, fragmentów własnej twórczości pisarskiej

 
18:00 Oficjalna inauguracja festiwalu

 
18:05 Dwugłos festiwalowy – „Jaka jest przyszłość reportażu?”
Filip Springer zaprasza do dyskusji Wojciecha Jagielskiego, autora reportaży wojennych z Afganistanu, Czeczenii i krajów Afryki

 
19:00 Autor! Autor! – Justyna Bargielska
Z pisarką dwukrotnie uhonorowaną Nagrodą Literacką Gdynia, autorką m.in. „Obsoletek” i „Małych lisów” rozmawiać będzie Jerzy Jarniewicz

 
20:00 NOMINACJE 2013 – POEZJA
Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia 2013 w kategorii „poezja” – prowadzenie Zofia Król (Portal Dwutygodnik.com)

 
21:00 „Tu byłem: STED”
Rozmowa z członkami zespołu Babu Król o inspiracjach twórczością Edwarda Stachury, prowadzenie: Michał Chaciński (TVP Kultura)

 
21:30 Koncert – Babu Król: STED
“Budyń” i “Bajzel” z Pogodno w magicznej, mocnej i motorycznej odsłonie – odczytują Edwarda Stachurę „na nowo”

 

 
Piątek – 21 czerwca

 
18:30 NOMINACJE 2013 – PROZA

Spotkanie z nominowanymi do NLG 2013 w kategorii „proza” – prowadzenie Dorota Gacek („Dwójka” Polskie Radio)

 
19:45 NOMINACJE 2013 – ESEISTYKA
Spotkanie z nominowanymi do NLG 2013 w kategorii „eseistyka” – prowadzenie: Grzegorz Jankowicz (Tygodnik Powszechny)

 
21:00 Autor! Autor! – Marek Bieńczyk
Spotkanie autorskie z Markiem Bieńczykiem, jurorem Nagrody Literackiej Gdynia, ubiegłorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike, prowadzenie: prof. Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański)

 
22:00 Koncert – Kiev Office: „Miłosz Cię kocha”

 

 

Sobota – 22 czerwca

 
11:00 – 15:00 Warsztaty prozatorskie – Jerzy Borowczyk
Zajęcia w gronie 8 osób wybranych na podstawie przesłanych prac, fragmentów własnej twórczości pisarskiej

 
17:30 Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia
Uroczystość w Teatrze Muzycznym w Gdyni (wstęp za zaproszeniem), transmisja na antenach TVP Kultura i TVP Gdańsk


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia