logo aaa
logol
thumbnail
Zaczynamy Festiwal!

Trwa odliczanie do Gali Finałowej, podczas której poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Nim to jednak nastąpi, miłośnicy współczesnej polskiej literatury będą mogli poznać większość nominowanych podczas Festiwalu „Literaturomanie”, który właśnie się rozpoczyna.

 

Z grona 14 nominowanych w tej edycji autorów (w kategoriach: poezja, proza, eseistyka) większość zapowiedziała swój udział w imprezie i spotka się z trójmiejską publicznością. W czwartek będą to poeci, w tym wyróżniony już w Gdyni specjalną „Nagrodą Osobną” w 2011 roku – Andrzej Sosnowski.

Podczas festiwalu pojawią się również inni laureaci i nominowani z poprzednich lat. Między innymi Justyna Bargielska, która poprowadzi warsztaty prozatorskie i będzie miała spotkanie autorskie, Krzysztof Środa czy Andrzej Niewiadomski, który ponownie jest nominowany i to dwukrotnie, w kategoriach eseistyka i poezja. Warto dodać, że podwójna nominacja zdarzyła się po raz pierwszy w ośmioletniej historii NLG.

 

Wśród gości „Literaturomanii” znajdują się również reportażyści Wojciech Jagielski i Filip Springer, którzy podejmą dyskusję o swoim gatunku publicystyczno-literackim. Nie zabraknie w Gdyni także muzyki. Po pierwsze, „stachurowski” projekt „Budynia” i „Bajzla” z Pogodno, czyli Babu Król mierzący się z twórczością Edwarda Stachury. Po drugie, trójmiejski Kiev Office zaprezentuje materiał z EP „Miłosz Cię kocha”. Bardzo ciekawie się zapowiada też spotkanie z jednym z… jurorów Nagrody Literackiej Gdynia. Marek Bieńczyk, ubiegłoroczny laureat Nagrody Nike, weźmie udział w rozmowie prowadzonej przez prof. Ewę Graczyk (Uniwersytet Gdański).

Literaturomanie potrwają od 20 do 22 czerwca. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny. Zwieńczeniem Dni Nagrody Literackiej Gdynia będzie sobotnia uroczystość, podczas ogłoszone zostaną nazwiska laureatów (wstęp za zaproszeniem).

 

Transmisja Gali o 17:30 na antenie TVP Kultura i TVP Gdańsk.

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć pełny program festiwalu.


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia