logo aaa
logol
thumbnail
Czytanie jak oddychanie – Dzień Drugi

Spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim to wydarzenie, które cieszyło się największą popularnością podczas drugiego dnia Nagrody Literackiej Gdynia – chętnych do przysłuchiwania się temu spotkaniu było tak wielu, że wydarzenie przeniesiono z Małej na Dużą Scenę Teatru Miejskiego. Rozmowę z księdzem Bonieckim brawurowo poprowadził Piotr Najsztub. Tego wieczoru publiczność poznała również tegorocznych nominowanych w kategorii poezja oraz uczestniczyła w dyskusji na temat literatury dziecięcej i jej odbiorców.

 

Sala teatru wypełniona do ostatniego miejsca. Po środku Dużej Sceny stolik i dwóch dyskutujących. – Jest ksiądz na wygnaniu, właściwie na gigancie – zaczął rozmowę Piotr Najsztub  – możemy mówić  o wszystkim. – I rzeczywiście ponad godzinna rozmowa inspirowana najnowszą książką „Lepiej palić fajkę niż czarownice” autorstwa księdza Bonieckiego dotknęła różnorodnych kwestii. Od manifestowania swojej laickości poprzez zwracanie się do osoby duchownej na pan, która dla księdza Adama Bonieckiego jest zwyczajnym obciachem, po te najważniejsze związane z kondycją współczesnego społeczeństwa i kościoła, jak chociażby „gadanie głupot” podczas kazań parafialnych czy sprawa obrazy uczuć religijnych. – Istotą dzisiejszego stosu, na którym dawniej palono czarownice, jest wykluczenie. Taką rolę pełnią chociażby współczesne media – mówił ksiądz Adam Boniecki. – A wie pan, że w mojej obronie napisali list polscy sataniści? – zapytał, nawiązując do głośnego zakazu wypowiedzi publicznej, jaki nałożyli na niego przełożeni z zakonu Marianów.

 

Interesująca okazała się również główna debata festiwalu „Dzieci jako odbiorcy literatury. Lekceważone? Tracone?”, w której uczestniczyli Ewa Białołęcka, Piotr Sommer i Stefan Chwin, całość poprowadziła zaś Katarzyna Janowska. Literaci mówili o swoich ulubionych książkach z dzieciństwa oraz o tym, gdzie owo dzieciństwo się kończy. – Najważniejsze jest stworzenie dobrej samotności z książką.Współczesne dzieci mają z tym problem – powiedział profesor Stefan Chwin. – Czytanie powinno być jak oddychanie – skomentował Piotr Sommer. Ewa Białołęcka opowiedziała o aktualnych nurtach w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Dyskutowano  ponadto o potrzebach najmłodszych czytelników oraz o zmianach w aktualnie obowiązującej liście lektur szkolnych.

 

W ramach prezentacji tegorocznych nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja swoje wiersze zaprezentowali: Marta Podgórnik, Eda Ostrowska oraz Marcin Sendecki. Na spotkanie nie przybyli Roman Honet oraz Edward Pasewicz. Krótką dyskusję z wyróżnionymi przeprowadziła krytyk i historyk literatury – Joanna Orska.

 

Wieczór uświetnił muzyczno – słowny projekt „Stereodram” w wykonaniu basistki Małgorzaty „Tekli” Tekiel oraz Miłosza Biedrzycki MLB – nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia 2008. Warto dodać, że również w drugim dniu Literaturomanii rozpoczęły się warsztaty scenariopisarskie – adaptacja prozy z Andrzejem Bartem.

 


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia