logo aaa
logol
thumbnail
Rozpoczyna się Festiwal „Literaturomanie”

To już mały jubileusz. Festiwal „Literaturomanie” rozpoczyna się po raz piąty. Osią imprezy niezmiennie pozostaje cykl spotkań z pisarzami nominowanymi w  danym roku do Nagrody Literackiej Gdynia, jednakże zaplanowano wokół nich szereg wydarzeń dla „ludzi słowa” – pisanego, mówionego, śpiewanego…

 

W ramach „Literaturomanii” przez trzy dni z publicznością spotka się około pięćdziesięciu gości z całego kraju: poetów, prozaików, eseistów, biografistów, reportażystów, krytyków, dziennikarzy kulturalnych, autorów tekstów piosenek. – Zaproszeni, jak zwykle, licznie i chętnie przybywają na nasz festiwal. To bardzo cieszy. W przypadku takiego przedsięwzięcia jak nasze, piłkarskie mistrzostwa nie mają raczej wpływu na ich plany. Przyzwyczailiśmy już literacką Polskę, że gdyńska nagroda świętuje w czerwcu. Oczywiście, z myślą o komforcie naszych licznych gości wydarzenia ulokowaliśmy tym razem pod koniec miesiąca. Dla powodzenia i pożądanego klimatu tegorocznej imprezy powróciła ona w gościnne mury Teatru Miejskiego – wyjaśnia dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, głównego organizatora wydarzeń.
 
Wśród gości literackiej Gdyni będzie można spotkać m.in. ks. Adama Bonieckiego, którego do dyskusji o książce „Lepiej palić fajkę niż czarownice” zaprosi Piotr Najsztub, znakomitego poetę i tłumacza Piotra Sommera, pisarza i scenarzystę Andrzeja Barta, prozaika i historyka literatury Stefana Chwina czy zespół Plateau wraz z Martyną Jakubowicz. Ci ostatni zagrają po raz pierwszy w Gdyni utwory z albumu „Projekt Grechuta”, a jeszcze przed koncertem porozmawiają z publicznością. Występów artystycznych będzie zresztą znacznie więcej. Andrzej Sosnowski (laureat gdyńskiej specjalnej „Nagrody Osobnej” w ubiegłym roku) wystąpi wspólnie z jazzującym Chain Smokers, natomiast Miłosz Biedrzycki, nominowany kilka lat temu do „Gdyni”, będzie improwizował swoje wiersze do minimalistycznej muzyki Małgorzaty Tekiel. – Na wszystkie wydarzenia tradycyjnie wstęp jest wolny. Ze względu na duże zainteresowanie na koncert Plateau trzeba odbierać wejściówki, ale bezpłatne. To ze względu na ograniczoną pojemność widowni. Warto je odbierać tuż przed i w trakcie festiwalu – zachęca Violetta Trella.
 
Kiedy to już publiczność zapozna się bliżej z wszystkimi nominatami i ich publikacjami, dzień po festiwalu (30 czerwca), gdyńskie jury podczas Gali Finałowej w Teatrze Muzycznym ogłosi nazwiska laureatów Nagrody Literackiej Gdynia w kategoriach poezja, proza i eseistyka, a także „Nagrody Osobnej” – Będzie to laur dla osoby spoza grona nominowanych, która niewątpliwie na to wyróżnienie zasługuje – podkreśla prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Nagrody. – Tradycyjnie nie brakuje tomów poetyckich, w tym wielu bardzo dobrych, lecz w dziedzinie eseju i prozy mamy do czynienia z chaotycznymi przypływami i odpływami, wzrostem i upadkiem koniunktur, nic tu nie jest „tradycyjne” ani „równomierne”. Rok poprzedni upłynął pod znakiem biografii i poezji, co nie oznacza, że milczała proza i eseistyka literacka. Obie wydobyły z siebie głosy wyjątkowe, warte bardzo uważnego posłuchania – dodaje pytany o 2011 rok w literaturze polskiej. Uroczystość wręczenia nagród (statuetka „Gdyńska Kostka Literacka” oraz 50 tys. zł) w reżyserii rektora łódzkiej „filmówki” Roberta Glińskiego rozpocznie się o godzinie 17:00. Transmisja na antenie TVP Gdańsk, retransmisja w TVP Kultura (dzień później, godz. 12:00).
 
Po szczegółowy program festiwalu kliknij tutaj.


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia