logo aaa
logol
thumbnail
Rekordowa Literacka Gdynia ogłasza nominacje

Maj i czerwiec to kluczowy czas w kalendarzu Nagrody Literackiej Gdynia. Na początek – już 16 maja – Kapituła gdyńskiego lauru przedstawi swoje kolejne nominacje. Praca do wykonania była wyjątkowo trudna, ponieważ kandydatów do otrzymania Kostki Literackiej pojawiło się w tym roku rekordowo dużo.

 

Dokładnie 339 – tyle widnieje tytułów (wydanych w 2012 r.) na liście zgłoszeń do Nagrody. Jest to blisko 70 książek więcej aniżeli w poprzedniej edycji. Niezmiennie obowiązuje podział na kategorie: poezja, proza i eseistyka. – Mając je do dyspozycji i dodatkowo specjalną Nagrodę Osobną, możemy tę różnorodność do pewnego stopnia kiełznać, ale i tak przestrzeń wątpliwości pozostaje ogromna. Tym większa, że co roku inna dziedzina zdaje się bardziej aktywna i twórcza. Najczęściej przoduje poezja, czasami wręcz przytłacza bogactwem interesujących, a nawet bardzo wybitnych książek, jednak w ubiegłym roku szczególny „kłopot” mieliśmy z nadmiarem świetnej eseistyki – wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły NLG.

 

Ostatecznie jurorzy wskażą łącznie maksimum 15 tytułów, które wzbudziły ich szczególne uznanie. Oficjalne ogłoszenie nominacji będzie jednym z wydarzeń w ramach Warszawskich Targów Książki, które przeniosły się z Pałacu Kultury i Nauki do zupełnie nowej przestrzeni – Stadionu Narodowego. Pierwszy dzień imprezy jest tzw. dniem branżowym – dedykowanym wydawcom oraz pisarzom, podczas którego ogłaszane są również nominacje do innych prestiżowych nagród literackich.

 

Nazwiska laureatów zostaną przedstawione podczas Gali Finałowej – 22 czerwca. Uroczystość odbędzie się na scenie rozbudowywanego Teatru Muzycznego i będzie dostępna dla widzów TVP Kultura i TVP Gdańsk. Wydarzenie tradycyjnie poprzedzi trzydniowy Festiwal „LITERATUROMANIE” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia, który ponownie trafi w gościnne mury Teatru Miejskiego (20 – 22 czerwca). – Miasto Gdynia konsekwentnie przygotowuje ofertę kulturalną dla miłośników słowa pisanego. Latem i jesienią zapowiada się dużo ciekawych wydarzeń związanych z literaturą, m.in. pod szyldem Nagrody Literackiej Gdynia, ale nie tylko – zapewnia dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

 

Nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych. Natomiast laureat „Nagrody Osobnej” – 10 tysięcy zł.

 

 

 

NAGRODA LITERACKA GDYNIA 2013
KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

OGŁOSZENIE NOMINACJI
16 maja, godz. 14:00, Centrum Konferencyjne Stadionu Narodowego w Warszawie, Sala Amsterdam

 

FESTIWAL „LITERATUROMANIE”
20 – 22 czerwca, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia

 

GALA FINAŁOWA
22 czerwca – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia

 

CYKL JESIENNYCH SPOTKAŃ Z LAUREATAMI ÓSMEJ EDYCJI
październik – listopad 2013 r. (daty do ustalenia z przyszłymi laureatami)

 


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia