logo aaa
logol
thumbnail
Program festiwalu „Literaturomanie” 2011

Tegoroczne Dni Nagrody Literackiej Gdynia – „Literaturomanie” odbędą się w specjalnie zbudowanym na tę okazję Gdyńskim Miasteczku Literackim. Organizatorzy ogłosili oficjalny program festiwalu, ale jednocześnie zapowiedzieli, że w Miasteczku będą dziać się również liczne imprezy towarzyszące.

 

„Literaturomanie” rozpoczną się 16 czerwca i potrwają trzy dni. Tradycyjnie ich zwieńczeniem będzie Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia, podczas której poznamy czworo tegorocznych laureatów. Czworo, ponieważ Kapituła Nagrody już przy okazji ogłaszania nominacji ujawniła, że przyzna dodatkowo tzw. Nagrodę Osobną. A większość nominowanych będzie można spotkać właśnie podczas „Literaturomanii”. – Ponadto na imprezie pojawi się wielu znakomitych gości i wraz z nimi tematów godnych zainteresowania. Dość powiedzieć o tercecie twórców fantastyki – Dukaj, Szostak, Orbitowski, czołówce polskiego reportażu w osobach Mariusza Szczygła i Włodzimierza Nowaka czy też o gdyńskich laureatach z poprzednich edycji Nagrody: Magdalenie Tulli, Adamie Wiedemannie, Justynie Bargielskiej. W sumie to grono około 40 pisarzy i krytyków, którzy będą gościć w Gdyni – zapewnia Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

 

Miasto postanowiło także uczcić pamięć laureata swojej nagrody z 2008 roku, prof. Mariana Pankowskiego, który zmarł w kwietniu br. Jego dorobkowi zostanie poświęcona specjalna debata. Spotkania, dyskusje i warsztaty będą też przeplatane rozrywką z wysokiej półki. W pierwszym dniu festiwalu zagrają „Ballady i Romanse”, w drugim – zespół „Pustki”.

 

Gdyńskie Miasteczko Literackie, ulokowane na placu przy Akwarium Gdyńskim, to jednak nie tylko „Literaturomanie”, ale także inne przedsięwzięcia. W dniach od 15 do 19 czerwca zaplanowane są w tym miejscu liczne imprezy, organizowane przez Centrum Kultury w Gdyni oraz Kwartalnik Artystyczny „Bliza”. Nie zabraknie propozycji zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla bardziej „doświadczonych” czytelników. Pełny pięciodniowy program wydarzeń w Miasteczku zostanie przybliżony z początkiem czerwca.

 

 

PROGRAM „LITERATUROMANII” – DNI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA
MIASTECZKO LITERACKIE, GDYNIA, SKWER KOŚCIUSZKI
16 – 18 CZERWCA 2011 r.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „Literaturomanii” jest wolny.

 

GOSPODARZ FESTIWALU: MICHAŁ CHACIŃSKI (TVP Kultura)

 

 

16 CZERWCA, CZWARTEK

 

 

18:30 Inauguracja festiwalu

 

18:35 S.O.D.

 

S.O.D., czyli Wit Szostak, Łukasz Orbitowski oraz Jacek Dukaj podejmują dyskusję na temat: Realizm w cudzysłowie. Jak opowiedzieć wpływy i granice fantastycznych tradycji literackich we współczesnej prozie polskiej? (na przykładach: „Wieczny Grunwald”, „Balladyny i romanse”)

 

19:45 Nagroda Literacka Gdynia 2011 – PROZA

 

Spotkanie z autorami książek nominowanych do NLG w kategorii „proza”. Prowadzenie: Darek Foks (Twórczość)

 

21:00 Autor! Autor!

 

Spotkanie autorskie z Magdaleną Tulli – Laureatką Nagrody Osobnej „Gdyni” (2007). Pisarka przeczyta także publiczności swoją wybraną niepublikowaną nowelę. Prowadzenie: Michał Chaciński (TVP Kultura)

 

22:10 KONCERT – BALLADY I ROMANSE

 

Koncert poprzedza krótka rozmowa z zespołem. Prowadzenie: Łukasz Rudziński – Portal Trojmiasto.pl

 

 

17 CZERWCA, PIĄTEK

 

 

11:30 – 20:30 Warsztaty – reportaż literacki

 

Zajęcia dla grupy, wyselekcjonowanej z wcześniejszych zgłoszeń, poprowadzi Mariusz Szczygieł.

 

18:00 Zjednoczenie Czytelnicze

 

Happening z książką w ręku (plac przed Miasteczkiem Literackim); współpraca – Spółdzielnia Literacka

 

18:30 Autor! Autor!

 

Spotkanie autorskie z Antonim Liberą poprowadzi Agata Bielik-Robson (Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia).

 

19:40 „Fenomen Pankowskiego”

 

Debata poświęcona zmarłemu w kwietniu laureatowi Nagrody Literackiej Gdynia, prof. Marianowi Pankowskiemu. Udział wezmą: Piotr Marecki (Korporacja Ha!art), Aleksander Nawarecki (Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia) oraz Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański), prowadzenie – Remigiusz Grzela (prozaik, dramaturg).

 

21:00 Nagroda Literacka Gdynia 2011 – POEZJA

 

Spotkanie z autorami tomików nominowanych do NLG w kategorii „poezja” poprowadzi Krzysztof Koehler – TVP Kultura.

 

22:10 KONCERT – PUSTKI

 

Zespół „Pustki” interpretuje w duchu alternatywnego rocka wiersze Gajcego, Broniewskiego, Leśmiana, Wyspiańskiego czy Tuwima. Koncert poprzedza krótka rozmowa z zespołem nt. projektu i twórczości.  Prowadzenie: Łukasz Stafiej – Portal Trojmiasto.pl.

 

 

18 CZERWCA – SOBOTA

 

 

11:00 Konkurs

 

Rozstrzygnięcie konkursu na esej pt: „O czym milczy powieść a mówi reportaż?” – nagrody i czytanie najlepszego tekstu.

 

11:20 Adaptacje filmowe polskiej literatury. Coraz gorsze? Coraz lepsze?

 

Dyskusja o mniej lub bardziej udanych przenosinach polskiej literatury na ekran (i odwrotnie) oraz przyszłości takich przedsięwzięć w polskiej kinematografii i literaturze. Udział w dyskusji wezmą: Kazimierz Kutz (reżyser, prozaik) oraz Michał Chaciński (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, krytyk filmowy); prowadzenie – Piotr Marecki (kulturoznawca, wydawca oraz współzałożyciel Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej)

 

12:30 Nagroda Literacka Gdynia 2011 – ESEISTYKA

 

Spotkanie z autorami książek nominowanych do NLG w kategorii „eseistyka”. Prowadzenie: Justyna Sobolewska (Tygodnik Polityka).

 

13:45 O czym mówi reportaż a milczy powieść?

 

Debata z udziałem Piotra Śliwińskiego (Kapituła NLG), Mariusza Szczygła (Instytut Reportażu), Włodzimierza Nowaka (Gazeta Wyborcza), oraz moderatora dyskusji – Przemysława Czaplińskiego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).

 

15:00 Oficjalne zakończenie Festiwalu „Literaturomanie”

 

16:30 Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia 2011 (wstęp za zaproszeniem); podczas Gali wystąpi z recitalem Basia Stępniak – Wilk

 

 

Stałe elementy festiwalu:

 

- Księgarnia Literaturomaniaka
- stoisko Gdyńskiego Kwartalnika „Bliza”
- stoisko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury z Poznania
- wymiana książek używanych

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie imprezy.


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia