logo aaa
logol
thumbnail
Powrót laureatów do Literackiej Gdyni

Zgodnie z tradycją, rokrocznie, laureaci Nagrody Literackiej Gdynia wyłonieni w bieżącej edycji konkursu, powracają do Gdyni na specjalne wieczory autorskie. Tym razem będzie to jeden wieczór – 19 października, ale za to jaki!

 

W gościnnych murach Teatru Miejskiego spotkają się z publicznością kolejno Marian Sworzeń, Marta Podgórnik i Magdalena Tulli. „Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia” rozpocznie debata poświęcona prof. Mieczysławowi Porębskiemu, któremu przyznano w tym roku w Gdyni specjalną Nagrodę Osobną. – To wspaniałe, że w wieku 91 lat otrzymuje się nagrodę nie za całokształt, a za ostatnią książkę – dziękował syn autora, Jerzy Porębski, który odbierał laur w Jego imieniu podczas czerwcowej Gali Finałowej. Niestety, Pan Profesor kolejnej już nie napisze. 10 września pożegnaliśmy tego wybitnego historyka i teoretyka sztuki. Dyskusję o przebogatym dorobku M. Porębskiego podejmą Krystyna Czerni, Paweł Huelle i Jacek Friedrich.

 

Tuż po debacie uwaga zostanie skierowana w stronę literatury faktu. Marian Sworzeń, nagrodzony w kategorii „eseistyka”, ponownie w swoich opowieściach uda się śladami Gogola po Ukrainie. A wszystko to w towarzystwie prof. Małgorzaty Czermińskiej, która poprowadzi spotkanie.

 

Szczególna będzie część poetycka wieczoru. – Nie tylko za sprawą obecności Marty Podgórnik, ale też dzięki premierze jej najnowszego wyboru wierszy, dokonanego przez Romana Honeta, która nastąpi właśnie w Gdyni – podkreśla dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, organizator imprezy. Tytuł nowego wydawnictwa autorki, które  ukaże się nakładem Biura Literackiego, to „Nic o mnie nie wiesz”.

 

Ostatnim punktem „Jesiennych Spotkań” będzie proza. „Włoskie szpilki” Magdaleny Tulli to  najbardziej entuzjastycznie przyjęta książka tej autorki i bodaj najbardziej przejmująca. Pisarka podkreśla, że zawsze chętnie wraca do Gdyni, co może być tylko zapowiedzią udanego i wciągającego wydarzenia, którego będzie główną bohaterką.
 
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

 

 

 


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia