logo aaa
logol
thumbnail
Pobierz trzeci numer Dodatku Literackiego

Z przyjemnością informujemy, że w poniedziałkowym wydaniu patrona prasowego Nagrody Literackiej Gdynia, czyli dziennika „Polska The Times”, ponownie pojawiło się wyjątkowe (i bezpłatne) czasopismo kulturalne.

 

Mowa tu oczywiście o trzecim numerze Dodatku Literackiego,który rozrósł się już do 24 stron i obfituje – jak sądzimy -w interesujące teksty.

 

W numerze m.in.:

 

- Jak być dziś krytyczką wśród pisarek?
[Grzegorz Jankowicz]

Kiedy półtora roku temu ukazały się dwa teksty Igora Stokfiszewskiego (najpierw w „Gazecie Wyborczej”, następnie w „Tygodniku Powszechnym”), kilku krytyków postanowiło dać odpór upolitycznionemu dyskursowi krytycznemu, który w ich przekonaniu ożywiał skompromitowane do szczętu argumenty z poprzedniej epoki.

- Daję się powodować przygodzie

deklaruje Piotr Matywiecki w  dyskusji z Krzysztofem Siwczykiem
- Wyciskanie, osmoza, piekarnia
Tadeusz Różewicz piecze chleb, a Adam Zagajewski bułeczki, liczy się zarówno składnik, jak i produkt, aczkolwiek to ten drugi bardziej wiąże się z zadowoleniem, podczas kiedy ten pierwszy ze zdrowiem i zasobnością.

Z Adamem Wiedemannem rozmawia Cezary Domarus

 

- Dwa wstępy, trzy rozróby i happy end
[Robert Ostaszewski]

Nie chodzi o tanią prowokację, obliczoną na wywołanie skandalu w celach autopromocyjnych, lecz raczej o „skandal” wolnomyślicielstwa, niezależności myśli, która nie cofa się przed transgresją i drwi z ograniczeń wciąż jeszcze mocno świętoszkowatej polskiej kultury.
I za to wszystko Pankowski płacił – a właściwie płaci po dziś dzień wysoką cenę.

 

- wiersze m.in. Piotra Sommera, Bohdana Zadury i Vladimira Holana oraz czterech zwycięzców Otwartego Turnieju Jednego Wiersza podczas gdyńskich Literaturomanii

Zapraszamy zatem do lektury Dodatku Literackiego, który był do zdobycia fizycznie w trójmiejskim i warszawskim wydaniu Polski The Times, a także będzie kolportowany podczas JESIENNYCH SPOTKAŃ Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA (12 – 14 listopada).

 

 


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia