logo aaa
logol
thumbnail
Pobierz kolejny numer Dodatku Literackiego

Ukazał się kolejny numer Dodatku Literackiego – Gazety Nagrody Literackiej Gdynia. Tradycyjnie w periodyku nie brakuje laureatów oraz nominowanych do gdyńskiego lauru, a także dyskusji wokół literatury. Nowe wydanie jest też do pobrania w pliku.

 

„Bawi mnie obserwowanie, jak szamoczemy się w sidłach pojęcia „przezroczystości”, czy „transparentności” aplikowanych do polityki przede wszystkim. Od lat śledzę to na przykładzie Francji; gdy pisałem „Przezroczystość”, prowadziłem dziennik użycia tego pojęcia we francuskich mediach, jego frekwencja była zadziwiająca, było to słowo-omnibus kursujące we wszystkich dyskursach…” – Marek Bieńczyk w rozmowie z Krzysztofem Siwczykiem.

 

„Poezja gniewu: języki zysków, języki strat (na marginesach wierszy Kiry Pietrek) – tekst Jakuba Skurtysa

 

„Zagłada Borgiów w 2012 (Szyderca)” – fragment prozy Anatola Ulmana

 

„Dziesięc lat milczenia (w sensie – niewydawania książki znowymi wierszami, ale i praktycznie bez ich pisania), to doświadczenie dobre. Zbierałem słowa, obrazy, myśli, zdarzenia, pomysły, one się rozrastały w jeden kilkudziesięciostronicowy plik, co potem spowodowało konieczność nielichego wysiłku, by z owej całości powyjmować poszczególne wiersze…” – rozmowa z Marcinem Baranem

 

Ponadto w numerze: wiersze Tadeusza Dąbrowskiego, Tomaza Salamuna i W. H. Audena, feslietony Marka Adamca, Szczepana Kopyta, Marka K. E. Baczewskiego, recenzje książek a także komiks.

 

Dodatek będzie kolportowany 17 czerwca jako bezpłatny insert w „Dzienniku Bałtyckim” (Trójmiasto) oraz w „Polsce – Metropolii Warszawskiej”. Natomiast w wersji elektronicznej jest do pobrania tutaj.

 

Jednocześnie przypominamy, że już za kilka dni (20 – 22 czerwca) rozpoczyna się szósty Festiwal „Literaturomanie – Dni Nagrody Literackiej Gdynia”. Wśród gości pojawią się m.in. Wojciech Jagielski, Justyna Bargielska czy Marek Bieńczyk. Podczas imprezy będą dostępne także archiwalne wydania „Dodatku”.

 

Serdecznie zapraszamy!


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia