logo aaa
logol
thumbnail
Nominacje do NLG 2006 – proza

 

 

Co robi łączniczka


Autor: Darek Foks, Zbigniew Libera

Wydawnictwo: Ars Cameralis Silasiae Superiors


Libera i Foks nie są historykami i nie przejawiają ambicji dokonywania kolejnych przewartościowań historii. Jeśli połączyli siły w utworze, który przywołuje dzieje powstania warszawskiego, to nie dlatego, jak sądzę, że mają coś nowego do powiedzenia na temat wydarzeń sprzed 60 lat. Interesuje ich co innego: sposób istnienia wtórnej pamięci o tamtych wydarzeniach, a przede wszystkim proces szczególnego rodzaju fabularyzacji, przemiany minionego świata w powielane obrazy, skonwencjonalizowane wizerunki i przyjmowane mimowolnie stereotypy.

 

Jerzy Jarniewicz – cyt. za „Twórczość”, marzec 2006

 

 

 

 

 

Lubiewo


Autor: Michał Witkowski

Wydarzenia: Korporacja Ha!art


Dwie główne bohaterki, Paula i Michaśka, opowiadają coraz bardziej wyrafinowane narracje i pogrążają się w świecie własnych wyobrażeń i fantazji. (…) Witkowski, podejmując zideologizowany temat mniejszości seksualnych (walka o prawa, parady równości, adopcja), zerwał z medialnym, politycznie poprawnym wizerunkiem, odwołując się do tego, co widział i słyszał „spod stołu”.

 

(cyt. za www.ha.art.pl)

 

„Historia nagradzania, czy też raczej nominowania tej książki, jest długa i bolesna. Trzeba rzeczywiście pewnej odwagi, żeby tę książkę nagrodzić i docenić.”

 

 

 

 

 

 

Każdy przyniósł, co miał najlepszego


Autor: Mieczysław Abramowicz

Wydawnictwo: Słowo/Obraz Terytoria


Dwadzieścia przewrotnych w formie opowiadań Abramowicza, to nieuniknione w tej części Europy spojrzenie w dal. Zlepianie w całość kawałków biletów teatralnych, zmurszałych listów i pokrytych mchem macew, ilustruje perspektywę czasu, który nie wróci, dla którego nie ma miejsca. Przewrotne wplatanie w szereg historii odniesień do literatury, czy współczesnych działań politycznych, skłania do refleksji, że duch dziejów zatacza krąg mimo pozornej inności. Mimikra, do której odwołuje się Abramowicz w dwóch opowiadaniach, znów może mieć miejsce w życiu zwykłego człowieka i postawić go przed głębszym dylematem, niż „mieć czy być”.

 

Martyna Gawryś – cyt. za www.polskieradio.pl


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia