logo aaa
logol
thumbnail
Nominacje do NLG 2006 – eseistyka

 

 

Trans, Dostojewski, Rosja czyli o filozofowaniu siekierą


Autor: Cezary Wodziński

Wydawnictwo: Słowo/Obraz Terytoria


Najnowsza książka Cezarego Wodzińskiego jest lekturą zadziwiającą, drażniącą i fascynującą zarazem. Jej język sprawia czytelnikowi prawdziwą przyjemność, eseistyczna forma daje pewną satysfakcję – wstajemy od niej ze złudnym wrażeniem uzyskania pojęcia o istocie zarówno duszy rosyjskiej jak i twórczości Dostojewskiego. Warto jednak sięgnąć pod powierzchnię i postawić pytanie o jej genezę: jest nim pytanie o zło. To samo pytanie okazuje się stanowić trzon poszukiwań rosyjskiego powieściopisarza. Karina Jarzyńska – cyt. za www.dynamis.pl

 

 

 

 

 

Zamiast


Autor: Marek Zaleski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie


Zbiór rozpraw, artykułów, esejów poświęconych sylwetce twórczej i pisarstwu wybitnego Noblisty. Autor, krytyk i historyk literatury, z literacko-antropologicznej perspektywy znakomicie interpretuje prozę, poezję i eseistykę Czesława Miłosza. Książka ta to osobista fascynacja połączona z uwagą krytyka i badacza literatury.

 

cyt. za www.wydawnictwoliterackie.pl

 

„Literatura i samorządność mają ze sobą coś wspólnego, bo literatura jest właśnie mową samorządną, suwerenną. (…) Myślę, że duch literatury dobrze się czuje w Gdyni. Byłoby świetnie, gdyby inne miasta poszły za jej przykładem.”

 

 

 

 

 

 

Wołoka


Autor: Mariusz Wilk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie


Wilk nie zaprowadzi was do moskiewskiej restauracji dla rosyjskiej klasy średniej i nie powie wam, że jej powstanie to dowód na powolną przemianę Rosji w zachodnią demokrację. Nie zobaczycie krwi, która płynie na Kaukazie, a aktorzy wielkiej polityki pojawią się co najwyżej jako bohaterowie plotki albo adresaci przekleństw. Tylko tyle miejsca zajmują oni w życiu przeciętnego mieszkańca prowincji, a właśnie z nim Wilk łowi ryby, pije szyło i chodzi wyparzyć się do bani. Dlatego przeżyjecie wybory do lokalnego samorządu i wizytę wicegubernatora z Archangielska, który zabrudził sobie buty mazutem podczas przechadzki w sołowieckiej elektrowni. Poznacie Brata, który projektował Dom Sowietów w Kiszyniowie, a teraz rzeźbi krzyże, z żoną żyje jak z siostrą i chce samemu pisać ręcznie książki jak dawni mnisi. Karol Kościński – cyt. za www.reporter.edu.pl

 

 

 

 

 

 

 

Kwintet metafizyczny


Autor: Barbara Skarga

Wydawnictwo: Wydawnictwo UNIVERSITAS Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych


W swojej refleksji nad metafizyką Barbara Skarga zajmuje się samym pojęciem źródłowości, głównie w obszarach czasu, zła i doświadczenia. W pięciu esejach filozoficznych, z których składa się książka, mówi o wielkiej filozoficznej trudności w poszukiwaniu i definiowaniu źródłowości, ale i o intelektualnej i etycznej wartości tych poszukiwań w refleksji wybitnych myślicieli. (…) Podejmując fundamentalne pytania metafizyczne, autorka zastrzega sobie dobre prawo eseistyki do subiektywności i fragmentaryczności refleksji, dzięki czemu książka – nie obarczona ciężkim aparatem naukowym – jest lekturą godną polecenia każdemu, kto chociaż czasem czuje się istotą metafizyczną.

 

Halina Floryńska-Lalewicz – cyt. za www.culture.pl


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia