logo aaa
logol
thumbnail
Nominacje 2007 – proza

 

 

Don Juan raz jeszcze


Autor: Andrzej Bart

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie


Jak zbierał pan materiały do książki?

Andrzej Bart: W przeciwieństwie do Dan’a Brown’a nie pomagały mi dziesiątki pomocników grzebiących po archiwach. Wiele poszukiwań i kwerend musiałem zrobić sam.

W pana książkach jest niepowtarzalny klimat – jak pan go tworzy, bo taką umiejętność posiadło niewielu?

Andrzej Bart: Klimat książki to styl a styl pisarza to on sam. Styl jest jak oddychanie. A więc nie musiałem się dużo wysilać.
 
cyt. za www.czat.wp.pl (04.10.2006 r.)
 
 
 
 

 

Traktat o łuskaniu fasoli


Autor: Wiesław Myśliwski

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK


To łuskanie fasoli dręczyło mnie chyba ze 30 lat. Jak pan wie, to był taki rodzaj sąsiedzkich posiadów, kiedy równocześnie z łuskaniem fasoli prowadziło się rozmowy na wszystkie możliwe tematy. Te rozmowy dotyczyły i zdarzeń bieżących, i dawnych, snów, duchów, tego i tamtego świata, Boga, pojedynczych i zbiorowych doświadczeń, mędrkowało się, filozofowało, słowem nie było granic, słowa prowadziły ludzi w przeróżnych kierunkach. (…)
Czasem sobie myślę, czy nie dlatego sadzono tyle fasoli, bo o ile pamiętam, tak dużo się jej nie jadło. I kiedy przypominałem sobie ten zwyczaj z dzieciństwa, zacząłem się zastanawiać, jak przełożyć ową mowną strukturę zwyczaju na strukturę pisania książki.
 
W. Myśliwski w wywiadzie dla „Polityki” nr 17/18, 2006 r.

 

 

 

 

 

Bal wdów i wdowców
 

Autor: Marian Pankowski

Wydawnictwo: Korporacja Ha!art
 

Powieść reklamowana jest jako „powieść o stanie wdowim”. Brzmi to tajemniczo i intrygująco, aż chce się natychmiast sięgnąć po tę pozycję! Sięgam więc i czytam. A z każdą stroną mój zachwyt ogromnieje. Lektura idzie wyjątkowo szybko, sprawnie i bezboleśnie. Pochłonięty dywagacjami i refleksjami podstarzałego emigranta, nie zauważam nawet, kiedy zbliżam się ku końcowi. Aż żal, że to tylko sto czterdzieści dwie strony. Ale za to jak napisane. Pankowski to zupełnie inna jakość i odrębne zjawisko w polskiej literaturze.
 
Grzegorz Stępniak – cyt. za www.independent.pl

 

 

 

 

 

 

Skaza
 

Autor: Magdalena Tulli

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
 

Najnowsza książka Tulli, „Skaza”, po raz kolejny przywołuje topos miasta, które zrównane zostaje ze światem w ogóle, a jego mieszkańcy – z ludzkością. Tym samym autorka „Snów i kamieni” nie opowiada nam żadnej historii, jej celem jest bowiem mówienie o kondycji współczesnego człowieka. „Skaza” urasta w tym kontekście do dialogu z taką koncepcją człowieczeństwa, która zakłada jakąkolwiek możliwość ukształtowania osoby. Tulli zdaje się nam mówić, że nic nie jest pewne, że zawsze może nas spotkać egzystencjalna niespodzianka, w której to, co niemożliwe, stanie się rzeczywiste.

 

 
 
 

 

 

Czarne rondo
 

Autor: Witold Wedecki

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
 
Autor buduje świat pozornie nam bliski, ale w istocie już egzotyczny, zapomniany przez Boga i ludzi, pełen grozy lat wojny i jeszcze prastarych mitów i baśni.
 
Janusz Dunin – cyt. za www.wab.com.pl


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia