logo aaa
logol
thumbnail
Nagroda Literacka Gdynia po raz siódmy

Siódma edycja Nagrody Literackiej Gdynia wchodzi w decydującą fazę. Miesiące maj i czerwiec przyniosą – jak zwykle – główne imprezy oraz rozstrzygnięcia. Organizatorzy przybliżyli oficjalny terminarz jednego z najważniejszych laurów literackich w Polsce.

 

Już za niespełna trzy tygodnie poznamy tegoroczne nominacje do „Gdyni”. – Każdą z kategorii – poezji, prozy i eseju,  reprezentują utwory pod wieloma względami bardzo się różniące, lecz podobnie niezwykłe – tak podsumowywał w poprzedniej edycji wrażenia z prac Kapituły Nagrody jej przewodniczący, prof. Piotr Śliwiński. Tym razem dylemat będzie nie mniejszy. Zarówno wybór nominantów jak i laureatów do łatwych nie należy. Gdyńskie jury otrzymało do oceny 271 książek wydanych w minionym roku.

 

Ostatecznie jurorzy wskażą łącznie maksimum 15 tytułów, które wzbudziły ich szczególne uznanie. Oficjalne ogłoszenie nominacji (10 maja) będzie wydarzeniem de facto rozpoczynającym III Warszawskie Targi Książki w Pałacu Kultury i Nauki. Pierwszy dzień imprezy jest tzw. dniem branżowym – dedykowanym wydawcom oraz pisarzom, podczas którego ogłaszane są również nominacje do innych prestiżowych nagród.

 

Nazwiska laureatów tegorocznej „Gdyni” zostaną przedstawione podczas Gali Finałowej – 30 czerwca. Uroczystość połączona z transmisją telewizyjną na żywo odbędzie się na nowej scenie rozbudowywanego Teatru Muzycznego (gala będzie dostępna dla widzów TVP Kultura i TVP Gdańsk).

 

Wydarzenie tradycyjnie poprzedzi trzydniowy Festiwal „LITERATUROMANIE” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia, który z kolei trafi w gościnne mury Teatru Miejskiego (27 – 29 czerwca). – Czeka nas czas obfitujący w spotkania ze znakomitymi twórcami, warsztaty literackie, panele dyskusyjne, wymianę książek i wiele innych przedsięwzięć, przyciągających entuzjastów polskiej literatury – zapewnia Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, głównego organizatora festiwalu. Oficjalny program imprezy zostanie opublikowany pod koniec maja.

 

Nagroda została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych.

 

 

NAGRODA LITERACKA GDYNIA 2012
KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

OGŁOSZENIE NOMINACJI
10 maja, godz. 11:15, Sala im. Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (III Warszawskie Targi Książki)

 

FESTIWAL „LITERATUROMANIE”
27 – 29 czerwca – Teatr Miejski w Gdyni (wstęp wolny)

 

GALA FINAŁOWA
30 czerwca – Teatr Muzyczny w Gdyni (wstęp za zaproszeniem)

 

CYKL JESIENNYCH SPOTKAŃ Z LAUREATAMI SIÓDMEJ EDYCJI
październik – listopad 2012 r. (daty do ustalenia z przyszłymi laureatami)

 

 

KONTAKT

 

Cyprian Maciejewski

 

BIURO PRASOWE
NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA

 

tel.: 58 341 32 81
mobile: 508 088 432
e-mail: nlgdynia@ambermedia.com.pl
www.nagrodaliterackagdynia.pl


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia