logo aaa
logol
thumbnail
Nagroda Literacka GDYNIA – Laureaci 2014

W dniu 28 czerwca 2014 Kapituła Nagrody Literackiej GDYNIA ogłosiła czterech Laureatów. Tym samym do grona 27 gdyńskich finalistów dołączyli w tym roku:

 

KATEGORIA POEZJA:

 

Marcin Świetlicki za „Jeden”, Wydawnictwo EMG, Kraków

 

Jak czytamy: „Jeden” (2013) to najnowsza oryginalna książka poetycka Marcina Świetlickiego, wydana po tomie Wiersze podsumowującym jego dotychczasowy dorobek poetycki. Tom był już w tym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a wiersze w nim
zawarte zostały wykorzystane na płycie zatytułowanej „Sromota” zespołu Świetliki.

 

KATEGORIA PROZA

 

Jerzy Pilch za „Wiele demonów”, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa

 

Jak czytamy: Jerzy Pilch w swojej powieści przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim. Powieść ta jest świętem opowieści – mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pogrążonej w magicznej atmosferze, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.

 

KATEGORIA ESEISTYKA

 

Wojciech Nowicki za „Salki”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

 

Jak czytamy: Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze „z domami w głowie i poczuciem bezdomności”.

 

KATEGORIA PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

 

Jerzy Czech za „Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska”, wybór wierszy szesnastu poetów rosyjskich, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

 

Jak czytamy: „Wdrapałem się na piedestał” to pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu, obejmuje ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej – od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych. To barwny kalejdoskop rozmaitych poetyk, to tutaj – niepokornie i dynamicznie – wiersze regularne sąsiadują z wolnymi, a miniatury poetyckie przeplatają się z długimi poematami.

 


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia