logo aaa
logol
thumbnail
Nagroda Literacka Gdynia 2014

Po raz pierwszy cztery kategorie: eseistyka, poezja, proza i przekład na język polski, po raz pierwszy spotkania publiczności z laureatami już następnego dnia po zakończeniu Gali Finałowej i jak co roku rekord: 426 chętnych do otrzymania Gdyńskich Kostek Literackich.

 

Członkowie Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, do których zadań należy wybór najlepszych książek wydanych w 2013 roku, czytają. Od początku roku do czasu ogłoszenia nominacji w dniu 22 maja podczas Warszawskich Targów Książki Członkowie Kapituły muszą ocenić 426 propozycji wydawniczych.W tym po raz pierwszy 60 książek w nowej kategorii – przekład na język polski, która dołączyła do znanych z lat poprzednich: eseistyki – 78 zgłoszeń, poezji – 146 oraz prozy – aż 142 zgłoszone tytuły książek!

 

Jurorzy wskażą łącznie maksimum 20 tytułów, po pięć w każdej kategorii. Oficjalne ogłoszenie nominacji będzie jednym z wydarzeń Warszawskich Targów Książki, które od zeszłego roku goszczą na Stadionie Narodowym. Kandydatów do IX edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w pierwszym dniu imprezy, to właśnie wtedy, zgodnie z tradycją ogłaszane są nominacje do prestiżowych nagród literackich.

 

Od lat towarzyszące Nagrodzie Literackiej Gdynia spotkania miłośników literatury – Literaturomanie -  w tym roku po raz pierwszy odbędą się w nowej przestrzeni – Teatrze Gdynia Główna. A tam nie tylko spotkania z nominowanymi, rozmowy z mistrzami słowa i koncerty, ale również specjalne literackie atelier. Znajdą tam Państwo stoiska z książkami i innymi obiektami pożądania literaturomaniaków, a nawet kulinarny zakątek serwujący ulubione kanapki Ernesta Hemingwaya czy Oscara Wilde’a…

 

W Teatrze Gdynia Główna, 29 czerwca, czyli dzień po Gali Finałowej, odbędą się również spotkania z laureatami. Wciąż jeszcze pełni emocji zdobywcy Kostek Literackich będą do Państwa dyspozycji, gotowi opowiedzieć o swojej twórczości i odpowiadać na Państwa pytania. I jak co roku w trakcie wieczorów Nagrody Literackiej Gdynia nie zabraknie muzycznych niespodzianek, ale to jeszcze tajemnica.

 

 

Kalendarz Wydarzeń IX Edycji Nagrody Literackiej Gdynia

 

Ogłoszenie Nominacji
22 maja, godz. 14:00, Warszawa
Centrum Konferencyjne Stadionu Narodowego

 

Festiwal Literacki „Literaturomanie”
27 czerwca, Gdynia,
Teatr Gdynia Główna

 

Gala Finałowa
28 czerwca, Gdynia,
Teatr Muzyczny

 

Spotkania z Laureatami
29 czerwca, Gdynia
Teatr Gdynia Główna


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia