logo aaa
logol
thumbnail
Międzynarodowy Dzień Tłumacza

30 września, w Międzynarodowy Dzień Tłumacza, Nagroda Literacka Gdynia kibicuje wszystkim miastom w Polsce, które dzisiaj zainspirują wydarzeniami skupionymi m.in. na podkreślaniu znaczącej roli tłumacza w odbiorze obcojęzycznej literatury i kultury.

 

Między innymi: w Krakowie twórca cyklu filmów o tłumaczach – Sławomir Paszkiet spróbuje odpowiedzieć na pytania z serii m.in. : czy autorzy „dokuczają” tłumaczom, na ile tłumacz ma być widzialny. W stolicy odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla tłumaczy: Macieja Świerkockiego, Ryszarda Turczyna i Ryszarda Wojnakowskiego (więcej informacji na instytutksiazki.pl).
Nagroda Literacka Gdynia składa życzenia pasjonujących czytań, wielokrotnych odczytań, i jak najczęstszych zaczytań wszystkim, którym w codziennym – nie tylko zawodowym, ale również prywatnym życiu – tak bliska jest profesja patrona wszystkich tłumaczy – św. Hieronima.

 

Gorąco zachęcamy do wspólnego świętowania.

 

 

Na zdjęciu -  Spotkanie z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii przekład na język polski – od lewej – Jerzy Czech, Tomasz Swoboda, Wawrzyniec Brzozowski, Ryszard Krynicki, Aleksandra Klęczar, Grzegorz Franczak oraz prowadzący spotkanie Marcin Szuster.


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia