logo aaa
logol
thumbnail
Literacka Gdynia debatuje o poezji

Poezja jest najbardziej niszową twórczością literacką, dlatego spotkania poetyckie należą do wąskiej kategorii tych intymnych i koneserskich. Tak też było podczas pierwszej tegorocznej debaty literackiej z udziałem autorów nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2007, która odbyła się 15 października w gdyńskim Klubie UCHO.

 

„Kiedy się pisze w sposób świadomy, mając już spore doświadczenie, to pisze się głównie z myślą o tych najbardziej wymagających czytelnikach. Z ich zdaniem najbardziej się liczę i najchętniej ich słucham.”– podkreślał sens takich spotkań jeden z zaproszonych literatów Wojciech Bonowicz. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością także Tomasz Różycki, Marek K. E. Baczewski oraz Edward Pasewicz. Grono poetów uzupełniał jako współprowadzący Tadeusz Dąbrowski.

 

Debata toczyła się wielowątkowo: od formy przez treść, aż po sam proces twórczy. Nie mogło się obyć bez poruszenia kwestii światopoglądowych. Tomasz Różycki ubolewał nad tym, że „(…) wielkim nieszczęściem polskiej literatury jest to, że jest tak rozpolitykowana, że natychmiast przypisuje się intencje polityczne, a literatura powinna być po prostu dobra.”


Głos publiczności był równie różnorodny, skupiający się w szczególny sposób na warstwie językowej i analizie funkcjonalnej utworów, która pozwoliła spostrzec jaka duża rozpiętość – w sensie kierunków – charakteryzuje tegoroczne nominacje.

 

Wszyscy goście byli zgodni, że choć istotą literatury jest dialog, to o poezji rozmawia się wyjątkowo trudno. Dlatego też tak ważne jest stwarzanie dogodnych warunków do swobodnej wymiany myśli, tak jak to ma miejsce właśnie w Gdyni. Zadowolenia z kolejnych inicjatyw pod szyldem Nagrody Literackiej nie krył moderator dyskusji, członek Kapituły Nagrody Jerzy Jarniewicz. –„Mam wrażenie, że Nagroda wstrzeliła się w życie literackie i już po roku istnienia jest dostrzegana i ceniona.”


Debata poetycka była pierwszą z serii czterech zaplanowanych. W następnej, która odbędzie się 8 listopada, uwaga będzie poświęcona prozie i pisarzom nominowanym w tej kategorii: Wiesławowi Myśliwskiemu, Andrzejowi Bartowi, Magdalenie Tulli, Witoldowi Wedeckiemu oraz Marianowi Pankowskiemu.

 


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia