logo aaa
logol
thumbnail
Gdyński juror z Nagrodą NIKE

Marek Bieńczyk, członek Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, otrzymał statuetkę Nike za „Książkę twarzy”. W tym roku w finałowej siódemce konkursu znalazły się reportaże, biografie, tom wierszy i tom prozy. Jednak laur, po raz pierwszy w historii Nike, przypadła esejowi.

 

- Brawura Marka Bieńczyka, by pod jedną okładką pomieścić tak kompletnie różne tematy, wydaje się wręcz szalona; kto przytomny wydrukowałby obok eseju o pasji do spływów kajakowych tekst o kłopotach Mickiewicza ze zdobywaniem kolejnych paszportów? Albo analizę cudowności zdań Raymonda Chandlera, którego ma Bieńczyk, i słusznie, za jednego z największych stylistów naszych czasów, tuż obok hymnu na cześć korzyści z picia wina? Skądinąd miłość autora dwutomowych „Kronik wina” do tego wybornego trunku jest powszechnie znana, ale żeby czynić takie wyznania pod wspólną okładką z utworem o podróżach Juliusza Słowackiego? Wszystko to jest możliwe o tyle, o ile przyjąć, że cała ta książka jest po prostu jednym wielkim autoportretem – pytał retorycznie w laudacji przewodniczący jury Nike Tadeusz Nyczek.

 

Już w poprzednich latach twórczość laureata była wyróżniana nominacją przez jurorów Nike. Nagrodzona pozycja ukazała się nakładem Świata Książki.

 

Siódemka finalistów ” Nike 2012″:

 

Marek Bieńczyk: ” Książka twarzy”
Krystyna Czerni: „nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”
Andrzej Franaszek: ” Miłosz. Biografia”
Filip Springer: ” Miedzianka. Historia znikania”
Małgorzata Szejnert: ” Dom żółwia. Zanzibar”
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki : ” Imię i znamię”
Magdalena Tulli: ” Włoskie szpilki”

 

Serdecznie gratulujemy Laureatowi!

 

Źródła:

 

wyborcza.pl

wyborcza.pl


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia