logo aaa
logol
thumbnail
Gdynia funduje „Dodatek Literacki”

Nagroda Literacka Gdynia staje się coraz bardziej rozbudowaną inicjatywą. Już 23 listopada Czytelnicy „Dziennika – Polska Europa Świat” otrzymają specjalny bezpłatny „Dodatek Literacki” ufundowany przez miasto Gdynia. A w nim Huelle, Jarniewicz, Witkowski.

 

„Dodatek Literacki” ukaże się po raz pierwszy pod auspicjami Gdyni i jej Nagrody Literackiej w nakładzie blisko 100 tys. egzemplarzy. W dobie nowych mediów i wtórnego analfabetyzmu, który poniekąd nam grozi, tradycja wydawania dodatków literackich, jeszcze tak żywa w prasie w latach 90., obecnie ma coraz mniej kontynuacji. A przecież polska literatura to wciąż smakowity kąsek. Dlatego też Nagroda Literacka Gdynia, zgodnie ze swoją nadrzędną ideą trwałego pobudzania do dyskusji i aktywności kulturalnej, pokłoniła się w pas polskiej literaturze i proponuje Czytelnikom „Dziennika – Polska Europa Świat” takie oto wydawnictwo.

 

Na jego łamach m.in.:

 

- Literatura Hitów i Kitów


Ciągłe oczekiwanie, że będziemy mieli wylew arcydzieł, to jest niestety trochę wishfull thinking. Jeśli w danym pokoleniu zdarza się jeden, dwóch wybitnych pisarzy, to już jest dobrze.


Powiedzmy: dziś czytelnicy zachwycają się „Samotnością w Sieci” Wiśniewskiego, uważają że jest to dzieło wybitne, stanowiące pewien pułap. Jutro będą się starali pisząc sięgnąć nie gdzieś wyżej, ale do tego właśnie pułapu.


Dyskutują Paweł Huelle i Michał Piotrowski


- Jerzy Jarniewicz o „Gdyni”


Pokazujemy często zjawiska wartościowe, które bywają przeoczone, niedocenione, niezrozumiane, albo są – niejako już z definicji – niszowe, nie przyciągają uwagi mediów, nigdy nie znajdą się na listach bestsellerów, ale sugerują możliwość innego rozumienia pisarstwa.


- Poezja Krystyny Miłobędzkiej


Jeśli życie jest mijaniem dni, gestów, spojrzeń, to Miłobędzka nie zapisuje tego co było, ale to, co jest, co właśnie się staje. Zatrzymuje świat w tej jednej, konkretnej chwili – „należę do dziś, do tego krótkiego dnia, do teraz, bez jutra i wczoraj”.


Analiza Jarosława Borowca wzbogacona o niepublikowany wiersz poetki.


- Michał Witkowski o książkach łatwopalnych


(…) Wszystkich pobił Michał Zygmunt swoją debiutancką powieścią „New Romantic” reklamowaną jako „pierwsza polska powieść antykaczyńska” i opowiadającą o historii zamachu na jednego z braci bliźniaków. Niestety, bardzo trudno uwierzyć, że taka literatura rodzi się z głębokiej metafizycznej potrzeby, a nie z wyczucia koniunktury i znajomości mediów.


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia