logo aaa
logol
thumbnail
Dziś Literaturomanie, jutro Gala Finałowa

Rozpoczęły się Dni IX edycji Nagrody Literackiej GDYNIA – 27-29 czerwca 2014 r. Tradycyjne Literaturomanie, czyli spotkania miłośników literatury, odbywają się w tym roku po raz pierwszy w nowej przestrzeni – Teatrze Gdynia Główna. W programie: debaty z Nominowanymi poetami, prozaikami, eseistami i tłumaczami, rozmowy z mistrzami słowa oraz koncerty.

 

W ramach Literaturomanii czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z ponad dwudziestoma pisarzami.  Przewodnicząca Kapituły Małgorzata Łukasiewicz opowie o przekładzie i pracy tłumacza, natomiast prof. Piotr Śliwiński w rozmowie zatytułowanej „Czesław Miłosz – Stan poetycki” spotka się na scenie z Andrzejem Franaszkiem. Literaturomanie muzycznie ubarwi najnowsza, zbierająca doskonałe recenzje odsłona formacji Olbrzym i Kurdupel zatytułowana „Work”. Słuchacze będą mogli liczyć na niczym nieskrępowaną improwizację jazzową i żywe wizualizacje.

 

Pamiętajmy, że literatura to nie tylko książki. W tym roku premierowo, wraz z przyjaciółmi Nagrody Literackiej GDYNIA, zbudowaliśmy w Teatrze Gdynia Główna nową literacką przestrzeń. Są z nami m.in. Księgarnia Vademecum ze stoiskiem obowiązkowych książek dla fanów NLG; Muzeum Emigracji w Gdyni, które po raz pierwszy zaprezentuje słuchowiska radiowe; Miejska Biblioteka Publiczna dedykująca czytelnikom „uwolnione” książki; kawiarnia Chwila MOMENT i jej autorskie, ale jednocześnie ulubione kanapki Ernesta Hemingwaya i Oscara Wilde’a. Będzie też kwartalnik „Bliza”, a w nim wywiad z Przewodniczącą  Kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA Małgorzatą Łukasiewicz.

 

Zachęcamy również do lektury najnowszego Tygodnika Powszechnego, w którym znajdą Państwo specjalny Dodatek Literacki Nagrody Literackiej GDYNIA, a w nim między innymi recenzje wszystkich dwudziestu nominowanych książek. Dostępny również na miejscu.

 

Gala Finałowa, podczas której poznamy tegorocznych Laureatów NLG w czterech kategoriach, będzie transmitowana na żywo w TVP Kultura 28 czerwca 2014 r., o godz. 17:35. Retransmisja Gali ukaże się w TVP Gdańsk, 28 czerwca, o godz. 20:00.

 

29 czerwca, o godz. 16:00, w Teatrze Gdynia Główna odbędą się Spotkania z Laureatami. Poprowadzą je: dziennikarz TVP Kultura Michał Chaciński oraz badacz literatury prof. Piotr Śliwiński. Tegoroczne Spotkania zakończą Hatifnats. Po ogromnych sukcesach ich płyty „Before It Is Too Late”, swoim nowym materiałem podzielą się z Gośćmi GDYNI.

 

 


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia