logo aaa
logol
thumbnail
Dodatek Literacki po raz dziewiąty!

Październik przyniesie kolejny numer Dodatku Literackiego – Gazety Nagrody Literackiej Gdynia. Tradycyjnie w periodyku nie zabraknie laureatów oraz nominowanych do gdyńskiego lauru,a także dyskusji wokół literatury.

 

„Czy odmowa pomocy lekarskiej może być uznana za formę samobójstwa to oczywiście sprawa dyskusyjna, ale są tacy, którzy uważają, że jeśli człowiek znajduje się w wieku, w którym odmowa taka może pociągnąć za sobą utratę życia, to w istocie popełnia „bierne” samobójstwo.” – Stefan Chwin w rozmowie z Krzysztofem Siwczykiem.

 

„Oczywiście, pracowitych krytyków literackich mamy wielu, jeszcze więcej znajdziemy opisywaczy z bożej łaski (proszę spróbować prześledzić ostatnie numery „Odry”, „Twórczości”, „Akcentu” czy „Lampy”), ale brakuje nam zwłaszcza czujących i odważnych, zaangażowanych w tekst krytyków, którzy podjęliby się sprawdzenia najnowszych poetyckich dokonań – czytamy w artykule Macieja Topolskiego.

 

„Doświadczamy czegoś, co przytrafia się trenerom, zwłaszcza tym prowadzącym reprezentacje narodowe. Zwani są selekcjonerami, takimi piłkarskimi antologistami. A my – antologiści – jesteśmy trenerami-selekcjonerami. Każdy selekcjoner narodowej jedenastki zawsze jest krytykowany za dobór piłkarzy do poszczególnych formacji. Nawet Kazimierz Górski w 1974 roku był gromiony, że zabiera na mistrzostwa świata w RFN młodziutkiego Żmudę, który potem okazał się jednym z odkryć turnieju.” – Jerzy Borowczyk oraz Michał Larek o swojej pracy nad antologią pt: „Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna”.

 

„Wydaje mi się, że pojęcie klasyczności wczoraj i dziś w poezji ma sens wtedy, kiedy mówimy o bardzo dobrym pisaniu, które w swoich formach i znaczeniach bezbłędnie wykonuje pewnego rodzaju „jazdę obowiązkową”, zawsze z odświeżającymi, aczkolwiek w żadnym razie niewywrotowymi, nawet niebulwersującymi, wariacjami wokół figur znaczeń i postaci form. Ponieważ jednak w grę wchodzi tu zawsze coś, co jest, tak czy inaczej, oczekiwane i spodziewane, wymagania muszą być niebotyczne, gdyż oczekuje się tylko na znanej podstawie czegoś, co bardzo pięknie zostało zrobione już wcześniej, a dotyczy to zarazem kształtów wiersza i tak zwanych treści” – więcej w wywiadzie z Andrzejem Sosnowskim.

 

O czym mówi reportaż, kiedy milczy powieść? – tekst Szymona Jachimka, nagrodzonego (decyzją Mariusza Szczygła) podczas tegorocznego festiwalu „Literaturomanie”.

 

Ponadto w numerze: proza Łukasza Drobnika, wiersze Joanny Roszak, Jerzego Jarniewicza i Tomasza Pułki, recenzje książek a nawet komiks.

 

Dodatek będzie kolportowany jako bezpłatny insert w „Dzienniku Bałtyckim” (Trójmiasto) 11 października, a 17 października pojawi sie w „Polsce – Metropolii Warszawskiej”. Od 12 pażdziernika periodyk będzie też do pobrania na naszej stronie.


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia