logo aaa
logol
thumbnail
Czterej laureaci NLG 2010

Piąta, jubileuszowa edycja Nagrody Literackiej Gdynia zwieńczona. Kapituła ponownie zaskoczyła i wskazała na… cztery nazwiska. Od teraz mianem laureatów „Gdyni” tytułowani będą Justyna Bargielska, Andrzej Stasiuk, Ryszard Koziołek oraz Małgorzata Szejnert.

 

Coroczna Gala Finałowa tradycyjnie zamykała Festiwal „Literaturomanie”, który przez trzy ostatnie dni przeistoczył Teatr Miejski w Gdyni w miejsce stricte literackich wydarzeń. Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia, pracująca pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego, w kategorii poezja zdecydowała się wyróżnić Justynę Bargielską za tomik „Dwa fiaty”, wydany nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Zwycięzcą tego wieczoru został również Andrzej Stasiuk za powieść „Taksim” (Wydawnictwo Czarne). Trzecią osobą, która otrzymała statuetkę – „Gdyńską Kostkę Literacką” oraz czek na 50 000 zł jest Ryszard Koziołek – literaturoznawca, autor książki pt: „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy” (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego).

 

Niespodzianką okazał się fakt, że to nie koniec listy laureatów. Podobnie jak w 2007 roku, kiedy to czwartą wyróżnioną ogłoszono Magdalenę Tulli, tak teraz specjalną „Nagrodę Osobną” Kapituła przyznała Małgorzacie Szejnert za imponujący dorobek w dziedzinie reportażu. Szczególnym uznaniem obdarzono Jej ostatnią książkę – powieść „Wyspa klucz”. Niestety, pisarka nie dotarła do Gdyni, dziękując za nagrodę z telebimu.

 

Tuż po czwartym werdykcie pojawiło się jeszcze jedno zaskoczenie. Gdynia przygotowała dla swoich Gości (nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej) specjalne, jubileuszowe wydawnictwo podsumowujące pierwsze pięć lat istnienia Nagrody, wszystkich Jej laureatów oraz fragmenty Ich twórczości. Jest to opracowana przez prof. Piotra Śliwińskiego oraz Mariusza Grzebalskiego limitowana edycja kilkuset egzemplarzy, które nie trafią
do dystrybucji płatnej.

 

Piąte urodziny Nagrody Literackiej Gdynia zakończyły się oczywiście wspólnym krojeniem tortu. Tego symbolicznego dzieła dokonali tegoroczni laureaci. – To wielka radość – obserwować jak rośnie i pięknie się rozwija ukochane dziecko. (…) To genialne dziecko radzi sobie dzielnie, a nawet fruwa na Pegazie – to fragment wpisu do księgi pamiątkowej autorstwa właśnie włodarza miasta.

 

Już jesienią laureaci A.D. 2010 powrócą do Gdyni na specjalnie poświęcone im spotkania.


Copyright: MBP Gdynia

projekt: Ambermedia